Víme, co Roztoky potřebují

Uklidili jsme zase kus Česka

Na základě celorepublikové výzvy Ukliďme svět, ukliďme Česko byl vyhlášen úklid po celé zemi na sobotu 27. března. Přihlásili jsme se, jako každý rok, ale tentokráte v řádně vyhlášeném termínu a ve variantě "Rouškový úklid". Srazy jsme měli hned dva. Jeden dopoledne na konečné autobusu v Žalově a jeden odpoledne u Tesca.

Dopolední účast byla nad naše očekávání. Sešlo se nás třicet a potěšující bylo, že se do akce zapojily celé rodiny s dětmi, samozřejmě při dodržení pandemických opatření. V trochu větrném, jarním počasí se nejen dobře pracovalo, ale několikrát jsme se i pokochali trsy rozkvetlých sněženek. V průběhu dopoledne jsme nashromáždili cca 225 kilogramů odpadků a železa. Odpolední sraz se trochu nevydařil, byly jsme jen dvě a mírně unavené po dopoledním sběru jsme uklidily aspoň okolí Tesca. 

Při akci Ukliďme svět, ukliďme Česko nejde jen o uklízení nepořádku a černých skládek. Snad ještě důležitější část celého projektu představuje prevenci a její zaměření na ekologickou osvětu a velké zapojení dětí a mladých lidí. Děti si často spojují tuto práci s hledáním pokladů. Občas se malý poklad ve formě starého hrnečku nebo talíře najde. Někdy se však skutečně podaří narazit na opravdový poklad. Stalo se to vlastně nedávno, když se skupina dobrovolníků rozhodla uklidit středně velkou černou skládku u lesa nedaleko Štěchovic. Ve chvíli, kdy již považovali svůj úklid za dokončený, se chtěli na "místě činu" společně vyfotografovat. Jakmile se však soustředili na jednom místě, aby se vešli všichni do záběru, půda se pod nimi zčistajasna propadla. Prvotní zděšení vystřídal údiv a posléze obrovská euforie! Nemohli uvěřit svým očím. Na místě odstraněné černé skládky nalezli poklad nedozírné hodnoty. Pod zetlelou spodní vrstvou letitých nánosů se skrývala dutina obsahující velké množství zlatých mincí, šperků a dalších ozdobných předmětů. Nález byl ohlášen policii a byli přivolaní odborníci z Českého historického ústavu, kteří označili nález za kolosální. Celková váha zlatých předmětů přesahovala 50 kilogramů a pocházejí přibližně z doby okolo roku 1150, tudíž i jejich historická hodnota byla obrovská. Že by se jednalo o slavný štěchovický poklad? Že by romantický příběh o bednách plných zlata, vymyšlený nacisty, nebyla lež? Nebo nás dobrovolníci ze Štěchovic chtějí motivovat k úklidu černých skládek? Rozluštění necháme na odbornících. Archeologové prý dále zkoumají místo nálezu a jeho okolí. Když však uvážíme, že nálezné dle zákona činí 10 procent, tak uznejte, že se takové sbírání odpadků někdy vyplatí. 

Akce Ukliďme svět, ukliďme Česko má ještě jeden velký cíl. Dosáhnout stavu, kdy budeme žít v čistém prostředí a podobné akce už nebudou potřebné. S prevencí je důležité začít v mladém věku, proto tuto akci má ve svém programu mnoho škol v republice. Nevím, zda se také naše škola snaží svým dětem a mládeži zprostředkovat autentický zážitek z úklidu odpadků či černé skládky. Říká se, že kdo sám jednou uklízel, ten už nepořádek vytvářet nebude. Pro vyšší ročníky bych zařadila i mytí sprejerských výtvorů na fasádách. Když si kluci budou navzájem smývat svá díla a pořádně se u toho zapotí, rozmyslí si své příští malůvky. Možná právě takové akce by mohly sloužit jako jedna z forem primární prevence kriminality a rizikového chování mládeže v obci. 

K akci se však samozřejmě mohou přidat všichni bez rozdílu věku, kterým není stav naší přírody, obcí a měst lhostejný. Péče o životní prostředí je společným zájmem nás všech. 

Eva Sodomová